Zespół naszej kancelarii prawnej w Katowicach tworzą doświadczeni adwokaci, radcy prawni oraz prawnicy, których cechują wysokie kwalifikacje merytoryczne, a także praktyczna umiejętność stosowania prawa. Znajomość poszczególnych branż Klientów Kancelarii pozwala nam na dostosowanie rozwiązań prawnych do realnych potrzeb Klientów w toku świadczonych na ich rzecz usług prawnych, w tym obsługi prawnej przedsiębiorstw i spółek. Każdy adwokat, radca prawny lub prawnik tworzący zespół naszej kancelarii adwokackiej w Katowicach posiada wiedzę specjalistyczną w poszczególnych, wybranych dziedzinach prawa, którą rozwija w ramach wybranej specjalizacji, analizując zmieniające się przepisy aktów prawnych, orzecznictwo sądów (cywilnych i administracyjnych) oraz organów państwowych. W ten sposób jesteśmy w stanie tworzyć wysoko wykwalifikowane zespoły interdyscyplinarne w ramach poszczególnych specjalizacji prawnych, mogące sprostać najbardziej skomplikowanym projektom i sprawom. Mamy świadomość, że każdy prawnik, adwokat, radca prawny Kancelarii ma inne predyspozycje i talenty. Naszym celem jest rozwijanie i doskonalenie cech indywidualnych i budowanie w ten sposób silnego i wzajemnie uzupełniającego się zespołu ekspertów. Kierując się tą zasadą możemy zagwarantować w ramach współpracy kompleksową obsługę prawną, obejmującą zarówno reprezentację Klientów na rozprawach sądowych przez doświadczonego adwokata lub radcę prawnego jak i obsługę korporacyjną związaną z bieżącą działalnością, inwestycjami, przeprowadzanymi transakcjami, czy sprawami z zakresu prawa pracy.
Nasza kancelaria adwokacka w Katowicach zatrudnia absolwentów prawa najlepszych polskich uczelni, w tym wydziału prawa w Katowicach (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz wydziału prawa we Wrocławiu (Uniwersytet Wrocławski we Wrocławiu), ale także legitymujących się doświadczeniem zdobytym na renomowanych europejskich uniwersytetach.
Zespół kancelarii adwokackiej to również pracownicy wspierający pracę adwokata, radcy prawnego, czy prawnika, którzy stanowią nieodzowną pomoc w toku prowadzonych spraw. Do ich zadań należy kontakt z sądami i organami państwowymi, dbanie o obieg dokumentów w biurze kancelarii w Katowicach oraz prawidłowy przepływ informacji.
Adwokat Maciej Siwka w Kancelarii kieruje działem prawa gospodarczego, działem kontroli podatkowej i celno-skarbowej oraz restrukturyzacji i upadłości. Posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Prowadzi bieżącą obsługę klientów korporacyjnych Kancelarii oraz poszczególne sprawy Klientów indywidualnych. Obsługa prawna jaką świadczy na rzecz Klientów Kancelarii prawnej Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni w Katowicach, to wysokie standardy merytoryczne, przystępny język, jasne komunikaty i konkretne, zdecydowane odpowiedzi. Reprezentuje Klientów w toku postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Uprawniony do wykonywania obowiązków syndyka, zarządcy oraz nadzorcy sądowego.
Przez Klientów adwokat Maciej Siwka ceniony jest za zaangażowanie, elastyczność, oraz nowatorskie podejście do prowadzenia powierzonych spraw.
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Katowicach. doradca restrukturyzacyjny – licencja nr 1509.
Adwokat Maciej Siwka doradza w zakresie optymalizacji prawnej i podatkowej przedsiębiorstw, w tym przy wyborze optymalnej podatkowo i organizacyjnie formy prawnej działalności gospodarczej oraz w toku prowadzenia tej działalności. Wspiera Klientów przy realizacji poszczególnych jednorazowych przedsięwzięć biznesowych. W ramach obsługi prawnej, świadczonej na rzecz Klientów biznesowych, m.in. przygotowuje i opiniuje umowy oraz kontrakty handlowe, reprezentuje w skomplikowanych sporach sądowych związanych z obrotem gospodarczym.
Adwokat Maciej Siwka z sukcesami reprezentuje Klientów biznesowych Kancelarii, w toku postępowań i kontroli podatkowych oraz w toku kontroli celno-skarbowych. Swoje zainteresowania w tym zakresie ogniskuje wokół podatkowych, karnych oraz karnoskarbowych konsekwencji przestępstw karuzelowych VAT dla przedsiębiorców. Reprezentacja adwokata obejmuje zastępstwo zarówno na etapie postępowań administracyjnych jak i przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Maciej Siwka doradza przy procesach upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Pełni funkcję nadzorcy układu w postępowaniach o zatwierdzenie układu, nadzorcy sądowego w postępowaniach układowych, zarządcy w postępowaniach sanacyjnych. Reprezentuje także wierzycieli w toku restrukturyzacji oraz postępowań upadłościowych. Posiada doświadczenie zdobyte w toku obsługi postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, wywołanych wadliwym postępowaniem organów podatkowych lub celno-skarbowych. Połączenie wiedzy dotyczącej kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych oraz dotyczącej postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego pozwala na zapewnienie efektywniejszej obrony praw Klienta, w toku kontroli i postępowań upadłościowych lub restrukturyzacji. Chcesz wiedzieć więcej o restrukturyzacji? Dowiedz się więcej » www.plusrestrukturyzacje.pl
Adwokat Maciej Siwka prowadzi szkolenia i audyty z zakresu ochrony danych osobowych, wdrażając odpowiednie regulacje i kulturę ich przestrzegania w przedsiębiorstwach. Prowadzi także szkolenia z zakresu compliance w organizacji wspierając zarządy spółek oraz kierownictwo wyższego szczebla w realizacji celów biznesowych poprzez działania, zmierzające do zapewnienia zachowania zgodności z przepisami prawa oraz normami etycznymi.
Radca prawny Adrian Achtelik w codziennej pracy skupia się na kompleksowej obsłudze prawnej klientów biznesowych Kancelarii, w szczególności w zakresie tworzenia spółek prawa handlowego i ich oddziałów, a także przeprowadzania procedur związanych z przekształceniami, przejęciami i połączeniami spółek. Posiada doświadczenie w przeprowadzaniu audytów prawnych (due diligence).
Radca prawny Adrian Achtelik prowadzi również skomplikowane sprawy odszkodowawcze klientów indywidualnych.
Radca prawny Adrian Achtelik świadczy usługi doradztwa prawnego w zakresie obrotu nieruchomościami, w tym związane z nabywaniem, zbywaniem i zagospodarowywaniem nieruchomości handlowych, przemysłowych i mieszkalnych. Jego znajomość relacji gospodarczych wykorzystywana była niejednokrotnie przez klientów kancelarii prawnej w toku prowadzonych negocjacji.
Radca prawny Adrian Achtelik reprezentuje klientów w toku postępowań dotyczących prawa własności intelektualnej i posiada wpis nr
112509 na liście zawodowych pełnomocników EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).
Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach.
Radca prawny Adrian Achtelik w Kancelarii kieruje projektami związanymi z przekształcaniem, przejmowaniem i fuzjami spółek prawa handlowego, a także przeprowadza audyty prawne przedsiębiorstw poprzedzające procesy przekształceniowe. Wspiera zarządy i dyrektorów jednostek w tworzeniu optymalnych rozwiązań w ramach struktur wewnętrznych danej organizacji. Doradza w procesach sprzedaży, której przedmiotem jest sprzedaż przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Radca prawny Adrian Achtelik doradzając klientom biznesowym kancelarii dąży do uzyskaniu rozwiązań rzeczywistych problemów prowadzonych inwestycji.
W ramach współpracy z klientami Kancelarii dokonuje kompleksowej analizy stanu prawnego nieruchomości, umów inwestycyjnych, umów sprzedaży, umów związanych z korzystaniem z nieruchomości a także umów o roboty budowlane.
Radca prawny reprezentuje klientów Kancelarii w toku postępowań administracyjnych związanych z planowanymi i realizowanymi inwestycjami.
Radca prawny Adrian Achtelik prowadzi wybrane sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie klientów indywidualnych dotyczące zwłaszcza wypadków w górnictwie oraz w wypadków w związku z pełnieniem służby wojskowej. Reprezentując klientów w często głośnych i medialnych sprawach sądowych wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie i doskonałą znajomość orzecznictwa.
Adwokat Daria Legierska specjalizuje się w bieżącej obsłudze przedsiębiorstw, w tym w sprawach z zakresu zamówień publicznych, doradztwa podatkowego, prawa gospodarczego, prawa cywilnego i zobowiązań.
Doradza przedsiębiorcom, zarządom, dyrektorom jednostek oraz działom księgowym funkcjonującym w ramach organizacji danego podmiotu. Opracowuje kompleksowe rozwiązania prawne, zarówno w obszarach korporacyjnych, w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw. Reprezentuje klientów w sporach, zarówno sądowych oraz pozasądowych.
Adwokat Daria Legierska posiada bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych z branży budowlanej, produkcyjnej oraz usługowej, w tym w sprawach związanych z prawem zamówień publicznych oraz w obszarze doradztwa podatkowego. Prowadzi także sprawy o odszkodowania i zadośćuczynienia dla Klientów indywidualnych Kancelarii.
Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2018 roku ukończyła aplikację adwokacką i z bardzo dobrym wynikiem złożyła egzamin zawodowy.
Członek Izby Adwokackiej w Katowicach.
Klientów biznesowych Kancelarii z branży budowlanej świadczona jest praktycznie na każdym etapie procesu budowlanego. Adwokat Daria Legierska opiniuje i dokonuje analiz umów o roboty budowlane (prace drogowe, roboty mostowe, prace branżowe) lub o wykonanie prac projektowych, z uwzględnieniem specyfiki danej branży, w której funkcjonuje Klient, celem wypracowania dla Klienta możliwie najkorzystniejszych uwarunkowań prawnych do realizacji zamierzonego kontraktu. Kolejno pomoc realizowana jest w toku trwania inwestycji, poprzez bieżące nadzorowanie prawnych aspektów przebiegu współpracy z kontrahentami, prowadzenie negocjacji, poszukiwanie najbardziej optymalnych dla Klienta rozwiązań sytuacji problematycznych, które występują przy realizacji niemalże każdej inwestycji. Adwokat Daria Legierska reprezentuje także Klientów Kancelarii w toku postępowań przedsądowych i sądowych przed sądami cywilnymi i gospodarczymi.
Klienci z szeroko rozumianej branży przemysłowej uzyskują również wsparcie i doradztwo w obszarze współpracy w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych (obecnie: Polskiej Strefy Inwestycji) zarówno w zakresie uzyskania decyzji o wsparciu, jak i na etapie realizacji projektów, w tym w aspekcie podatkowo – rozliczeniowym.
Łącząc interdyscyplinarne doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas współpracy z przedsiębiorcami ze znajomością realiów gospodarczych i ekonomii adwokat Daria Legierska dokonuje analiz zagadnień podatkowych, występujących w związku z działalnością prowadzoną przez Klientów Kancelarii. Wsparcie obejmuje rozwiązywanie problemów podatkowych, podatkową interpretację zaistniałych zdarzeń gospodarczych wraz ze sporządzaniem wniosków o interpretacje podatkowe oraz informacje stawkowe, analizę i opracowywanie umów z punktu widzenia skutków podatkowych, reprezentowanie przed organami w toku postępowań podatkowych.
W ramach doradztwa obejmującego prawo zamówień publicznych dla Zamawiających adwokat Daria Legierska odpowiedzialna jest za opiniowanie i weryfikowanie treści ogłoszeń, Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (opracowywanie SWZ), reprezentowanie Zamawiającego podczas kontaktów z Wykonawcami i Podwykonawcami w toku realizacji inwestycji, a także w ramach procedur odwoławczy przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Natomiast Wykonawcy mogą liczyć na wsparcie związane z analizą poprawności formułowanych ogłoszeń i dokumentów związanych z udzieleniem zamówienia publicznego, weryfikacją poprawności zgłaszanych ofert, w tym przez konkurentów, spełniania wymogów udziału w postępowaniu, przygotowywaniu treści odwołań i reprezentacji w toku postępowań odwoławczych przed KIO.
Zawodowe zainteresowania adwokat Darii Legierskiej obejmują aspekty prawa pracy zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Doradztwo prawne obejmuje zarówno wsparcie w ramach bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstw, co przejawia się w opracowywaniu i opiniowaniu dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy, a więc zarówno umów o pracę, kontraktów menadżerskich, umów towarzyszących, np. o zakazie konkurencji, porozumień, ale też i źródeł prawa pracy, takich jak regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania. Doradztwo prawne obejmuje również poszukiwanie takich rozwiązań dla pracodawcy, które pozwolą mu odpowiednio zoptymalizować warunki pracy, lecz jednocześnie pozostaną w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Pomoc prawna, w tym w sprawach indywidualnych, obejmuje również kwestie związane z postępowaniami przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, zarówno na etapie przedsądowym, jak i w ramach późniejszego składania odwołań od decyzji i postępowania sądowego.
Adwokat Daria Legierska prowadzi skomplikowane procesy o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Specyfika spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie sprawia, że dotyczą one zarówno Klientów indywidualnych, jak i biznesowych kancelarii. Obecnie wsparcie prawne jest niemalże warunkiem uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie satysfakcjonującej i należnej. Ta kategoria spraw wymaga nie tylko chłodnej kalkulacji matematycznej, ale też często empatii, zrozumienia sytuacji Klienta, umiejętności właściwego przedstawienia wszystkich okoliczności wpływających na dochodzoną kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia. Dotyczy to zwłaszcza tak trudnych emocjonalnie dla Klienta spraw, jak utrata zdrowia, utrata najbliższej osoby, błędy medyczne, wypadki przy pracy, utrata dobytku np. wskutek zalania mieszkania. W zakresie spraw odszkodowawczych pomoc prawna świadczona jest także i na rzecz Klientów biznesowych, którzy we współczesnych realiach coraz częściej spotykają się z koniecznością dochodzenia należnego im odszkodowania, gdyż również doświadczają takich sytuacji jak: wypadki komunikacyjne, zalania czy pożar obiektów handlowych i przemysłowych.
Adwokat Tomasz Grot posiada doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, działających w różnych branżach, w tym m.in. budowlanej, produkcyjnej oraz gastronomicznej. Ponadto zajmuje się sprawami z zakresu prawa cywilnego oraz gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek handlowych i zobowiązań, jak również prawa rodzinnego – prowadząc sprawy indywidualne klientów kancelarii.
Reprezentuje klientów Kancelarii w sprawach karnych i karno skarbowych.
Adwokat Tomasz Grot jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W 2020 roku ukończył aplikację adwokacką i uzyskał wpis na listę adwokatów. Członek Izby Adwokackiej w Katowicach.
Adwokat Tomasz Grot świadczy kompleksowe usługi prawne dla przedsiębiorców, zarówno tych prowadzących działalność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jak i w formie spółek prawa handlowego. Doradza w zakresie prawidłowego stosowania prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych. Przygotowuje i opiniuje kontrakty handlowe, dbając o właściwe zabezpieczenie interesów Klienta. Opracowuje opinie prawne na temat wybranych zagadnień.
Adwokat Tomasz Grot prowadzi sprawy cywilne zarówno klientów biznesowych kancelarii, jak i klientów indywidualnych, w szczególności związanie z odpowiedzialnością kontraktową, deliktową i rękojmią.
Prowadzi sprawy rodzinne – rozwodowe, alimentacyjne i związane z opieką nad dziećmi, w których wykazuje się szczególną empatią oraz zrozumieniem potrzeb i oczekiwań Klientów, a jednocześnie determinacją i stanowczością na sali rozpraw. Ceniony za wysoką kulturą osobistą, kompetencje, oraz szybkość reakcji.
Adwokat Tomasz Grot reprezentuje klientów kancelarii prawnej w sprawach karnych. Staje po dwóch stronach barykady – jako obrońca oskarżonego, ale również jako oskarżyciel posiłkowy czy prywatny – reprezentując stronę pokrzywdzoną. Nigdy nie ocenia, lecz zawsze stara się zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. Reprezentuje klientów podczas czynności sądowych oraz prowadzonych przez organy ścigania.
Radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego oraz prawa nowoczesnych technologii i własności intelektualnej.
Posiada bogatą wiedzę na temat prawa autorskiego oraz kompleksowo przeprowadza klientów przez regulacje prawne z dziedziny IT, e-commerce, cyberbezpieczeństwa i FinTech.
W Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorstw, sporządzaniem i opiniowaniem umów gospodarczych oraz reprezentowaniem klientów przed sądami. Posiada bogate doświadczenie w przekształceniach i fuzjach spółek handlowych.
Świadczy również pomoc prawną kredytobiorcom w zakresie sporów dotyczących roszczeń z tzw. umów kredytów frankowych, posiadając w tym zakresie bogate doświadczenie procesowe.
Kwalifikacje zdobywała poprzez pracę w kancelariach radców prawnych, adwokatów i rzeczników patentowych, a także w strukturach Parlamentu Europejskiego.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczka studiów podyplomowych na kierunku Prawo nowoczesnych technologii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Posługuje się językiem angielskim.
W 2023 roku uzyskała jeden z najwyższych wyników w komisji katowickiej z egzaminu radcowskiego.
Radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło sporządza umowy licencyjne, umowy o przeniesienie praw autorskich do utworów, umowy w zakresie ochrony baz danych oraz kompleksowe umowy współpracy z zakresu IP dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Przeprowadza również audyty autorskie weryfikujące wykorzystywanie utworów zgodnie z prawem oraz skuteczność nabycia praw autorskich, czy uprawnień licencyjnych do utworów. Świadczy pomoc prawną w zakresie naruszeń praw własności intelektualnej i reprezentuje klientów w sporach sądowych.
Doradza klientom jak skutecznie zabezpieczać prawa autorskie do własnych utworów i jak ustrzec się przed naruszeniem cudzych praw, z uwzględnieniem aspektu nowych technologii takich jak wykorzystywanie modeli sztucznej inteligencji, generowanie produktów „AI Art” czy stosowanie cyfrowych sposobów zarządzania dostępem do utworów (Digital Rights Management).
Udziela prawnego wsparcia dla firm z branży GameDev i programistycznej – zarówno software house’om jak i firmom zamawiającym u nich oprogramowanie. Sporządza umowy wdrożeniowe, licencyjne i serwisowe. Towarzyszy klientom od początku do końca procesu tworzenia, wdrożenia, czy też utrzymania oprogramowania. Doskonale odnajduje się w każdym modelu zarządzania projektem IT, lokalizuje i ocenia ryzyka prawne jakie mogą pojawić się w trakcie wykonywania umowy oraz weryfikuje źródła konfliktu między stronami.
Radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło specjalizuje się w prawie spółek handlowych – przeprowadza klientów zarówno przez proces powstania i rejestracji spółki, jak i świadczy pomoc prawną w zakresie bieżącej korporacyjnej działalności spółek. Posiada doświadczenie w przekształceniu oraz łączeniu się spółek oraz ich likwidacji.
Świadczy pomoc prawną dla właścicieli witryn internetowych w zakresie sporządzania regulaminów, polityk prywatności, cookies, RODO i innych dokumentów wymaganych w prowadzeniu działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów i świadczeniu usług drogą elektroniczną. Udziela doradztwa prawnego w zakresie spełniania wymogów nałożonych nie tylko przez polskie ustawy, ale także rozporządzenia i dyrektywy europejskie takie jak Dyrektywa Omnibus czy Akt o usługach cyfrowych (DSA).
Posiada również doświadczenie w doradztwie dla marketingu firm w branżach, przed którymi stoją większe rygory prawne w zakresie e-marketingu np. w przypadku reklamy wyrobów czy zabiegów medycznych i suplementów.
Udziela wsparcia prawnego naszym klientom w przypadku naruszeń marki, praw autorskich, czy znaków towarowych. Reprezentuje naszych klientów w sprawach przed Miejskimi Rzecznikami Praw Konsumentów, UOKIK czy UODO.
Oferuje wsparcie prawne dla wszystkich twórców internetowych, niezależnie od rodzaju platformy na jakiej prowadzą działalność. Sporządza, weryfikuje i pomaga w negocjacji umów o współpracę z markami lub innymi użytkownikami social-media, kompleksowo regulując wszelkie aspekty związane z działalnością naszego klienta. Opracowuje Regulaminy i zasady konkursów, rozdań i innych aktywności angażujących followersów oraz doradza w jaki sposób legalnie oznaczać treści komercyjne, reklamy oraz współpracę z markami czy autopromocję, by ustrzec się przed stosowaniem nieuczciwej praktyki handlowej.
W ramach usług kancelarii świadczy pomoc prawną dotyczącą wdrożenia u naszych klientów przepisów regulujących ochronę danych osobowych jak również wyspecjalizowane usługi prawne związane ściśle
z cyberbezpieczeństwem. Współpracuje z programistami i informatykami klientów w procesie wdrożenia standardów cybersecurity. Pomaga w stworzeniu i utrzymywaniu procedur oraz środków zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie.
Oferuje wparcie prawne dla podmiotów kluczowych i podmiotów ważnych, przed którymi stoi wyzwanie wprowadzenia odpowiedniej polityki kontroli dostępu do danych i zabezpieczeń przed cyberatakami zgodnie z dyrektywą (UE) 2022/2557 (tzw. NIS2).
Świadczy doradztwo prawne w zakresie wypełnienia obowiązków nałożonych na podmioty sektora finansowego oraz dostawców usług ICT w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pomaga zapewnić, by ustalenia umów na świadczenie usług ICT, w tym wspierających krytyczne lub istotne funkcje obejmowały najważniejsze postanowienia jakie przewidziano w wymogach prawnych. Sporządza dla klientów procedury IT dotyczące ochrony danych m.in. aktualizacji oprogramowania, testowania bezpieczeństwa danych, tworzenia kopii zapasowych, zdolności odtworzeniowej, replikacji danych i planów ciągłości działania.
Weryfikuje i tworzy umowy z zewnętrznymi firmami audytorskimi IT na przeprowadzenie testowania bezpieczeństwa i powierzenia dostępu do danych. Ocenia, czy dana metoda testowania oprogramowania lub infrastruktury informatycznej nie narusza praw własności intelektualnej oraz identyfikuje ryzyka wystąpienia wycieku danych i pomaga w wyborze adekwatnego sposobu ich zabezpieczenia.
Udziela doradztwa prawnego uczestnikom rynku kryptowalut, w szczególności w zakresie dostosowania się do zasad emisji aktywów kryptograficznych i świadczenia usług w zakresie kryptoaktywów i tokenów ART i EMT w Unii Europejskiej zgodnie obowiązującymi przepisami prawnymi.
Oferuje szerokie wsparcie prawne w zakresie dostosowania działalności CASPs – dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, do nowych wymogów prawnych, w tym także stawianych przez DORA.
Radca prawny Klaudia Czarnota w Kancelarii zajmuje się sprawami z zakresu prawa gospodarczego oraz szeroko pojętego prawa cywilnego, w szczególności prawa zobowiązań. Specjalizuje się w obszarach prawa, które mają kluczowe znaczenie w kontekście zmian technologicznych i gospodarczych. Koncentruje się na wsparciu prawnym zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pracy, prawa nowych technologii i cyberbezpieczeństwa oraz obsługi prawnej przedsiębiorców.
W 2024 roku ukończyła aplikację radcowską i uzyskała wpis na listę radców prawnych. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego – „Wyzwania cywilizacyjne i nowe technologie”.
Świadczy kompleksowe wsparcie z zakresu prawa pracy, w tym rozwiązywaniu sporów pracowniczych, a także reprezentowania klientów Kancelarii przed sądami pracy. W ramach tej specjalizacji, doradza i opracowuje m.in. regulaminy pracy i wynagradzania, procedury wewnętrzne, czy umowy o zakazie konkurencji. Zapewnia doradztwo w procesach zwolnień grupowych, restrukturyzacji zatrudnienia, a także w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy. Wsparcie prawne w zakresie prawa pracy jest kluczowe dla przedsiębiorstw, ponieważ zapewnia zgodność działań z dynamicznie zmieniającymi się przepisami, minimalizując ryzyko sporów pracowniczych.
Radca prawny Klaudia Czarnota, specjalizuje się we wdrażaniu polityk bezpieczeństwa informacji i systemów informatycznych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Pomaga podmiotom w tworzeniu kompleksowych procedur, które minimalizują ryzyko związane naruszeniami danych i incydentami w przestrzeni wirtualnej. Doradza w zakresie zgodności z regulacjami krajowymi i międzynarodowymi, w tym Dyrektywą NIS2 oraz ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Pomaga w identyfikacji obowiązków przedsiębiorców i wdrażaniu rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami, m.in. poprzez opracowywanie i wdrażanie planów zarządzania incydentami, czy polityk umożliwiających ciągłe i niezakłócone świadczenie usług. Wspiera także w opracowywaniu wewnętrznych regulacji dotyczących szkoleń pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz nadzorze nad przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa.
Zajmuje się sporządzaniem i opiniowaniem umów handlowych, regulaminów wewnętrznych oraz doradztwem w kwestiach związanych z odpowiedzialnością członków zarządu. Pomaga przedsiębiorcom w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej i egzekucyjnej oraz reprezentuje klientów na etapie przedsądowym i sądowym. Specjalizuje się również w doradztwie prawnym dla fundacji. Pomaga w zakładaniu tych podmiotów, opracowywaniu statutów oraz doradza w kwestiach związanych z ich działalnością i zgodnością z przepisami prawa.
Żywo zainteresowany ochroną danych osobowych, prawem nowych technologii oraz prawem administracyjnym. W kancelarii zajmuje się bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych oraz wypełnianiem przez nich obowiązków nałożonych przez RODO.
Jest studentem V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie angażuje się w działalność Koła Naukowego Youth Cyber Science. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów, rozpoczął działalność w stowarzyszeniu Kogutorium, którego celem jest dbanie o poszanowanie praw uczniów i studentów.
Posługuje się językiem angielskim.
W ramach pracy kancelarii, wspomaga pozostałych członków Zespołu w bieżącym prowadzeniu spraw podmiotów gospodarczych – zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i działających w formie spółek prawa handlowego. Wspiera przedsiębiorców w prowadzeniu przez nich działalności, w szczególności dbając o odzyskiwanie przysługujących naszym Klientom należności, a także wspomagając w prowadzeniu postępowań i uzyskiwaniu niezbędnych dokumentów od organów administracji publicznej. Zajmuje się także zapewnieniem prawidłowego przebiegu likwidacji spółek.
Zajmuje się opiniowaniem dotychczasowej realizacji obowiązków związanymi z ochroną danych osobowych przez naszych Klientów, a także wspomaga ich we wprowadzaniu odpowiednich poprawek. Jest zaangażowany w przygotowanie, a następnie wdrożenie związanej z tym dokumentacji. Bierze także udział w odpowiednim reagowaniu na występujące naruszenia ochrony danych osobowych, w tym w reprezentowaniu Klientów przed Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Pani Natasza Kawalec jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie uzyskała tytuł licencjata na Wydziale Filologicznym (kierunek: filologia rosyjska), a następnie tytuł magistra na Wydziale Nauk Społecznych (kierunek: komunikacja społeczna).
Zdobywała doświadczenie zawodowe w ramach struktur organizacyjno-administracyjnych prokuratury i uczelni wyższych.
Posługuje się językiem rosyjskim.