Do góry

Pożyczka dla Spółki z o.o. udzielona przez wspólnika.

20.10.2013 | Prawo w biznesie

Niejednokrotnie wspólnicy spółek z o.o., zwłaszcza tych będących na początku swej działalności i posiadających niewielki kapitał zakładowy, spotykają się z problemem braku wystarczających środków finansowych na inwestycje, czy też nawet bieżącą działalność. Szybkim sposobem na pozyskanie funduszy dla spółki z o.o. może być pomoc finansowa udzielona spółce przez samych wspólników.

Pożyczka dla spółki od wspólnika

Wspólnicy mogą dofinansować spółkę, np. dokonując dopłat lub udzielając spółce pożyczki. To drugie rozwiązanie, biorąc pod uwagę konsekwencje podatkowe i brak formalizmu wydaje się w większości przypadków rozwiązaniem najdogodniejszym.

Co najważniejsze, kwota udzielonej przez wspólnika pożyczki jest neutralna podatkowo. Dla spółki nie stanowi ona przychodu, ponieważ pożyczka ma charakter zwrotny i została wyłączona z katalogu przychodów. Zawarcie umowy nie rodzi obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3), jak to ma miejsce w przypadku dopłat – pożyczka dla spółki od wspólnika (w przypadku spółki z o.o.) jest zwolniona przedmiotowo od podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 9, pkt 10 lit. i Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Dofinansowanie spółki w ten sposób nie wiąże się zatem z żadnymi dodatkowymi kosztami i formalnościami. Umowa pożyczki musi spełniać jedynie wymogi przewidziane przepisami Kodeksu cywilnego, w szczególności określać strony umowy, kwotę pożyczki oraz termin jej zwrot (w przypadku jego braku spółka będzie zobowiązana do zwrotu pożyczki w terminie 6 tygodni po wypowiedzeniu umowy przez wspólnika – art. 723 Kodeksu cywilnego).

Pożyczka dla spółki z o.o. od wspólnika - oprocentowanie

Należy jednocześnie pamiętać, że pożyczka dla spółki od wspólnika powinna zostać oprocentowana, albowiem w przeciwnym wypadku spółce zostanie naliczony przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości odsetek, które musiałaby zapłacić, korzystając z komercyjnej pożyczki. Zatem, aby uniknąć problemów z fiskusem warto wprowadzić do takiej umowy oprocentowanie choćby w minimalnej rynkowej wysokości.

Co w przypadku, gdy wspólnik jest członkiem zarządu?

Należy również pamiętać, że w przypadku, gdy wspólnik będący pożyczkodawcą byłby zarazem członkiem zarządu, spółkę w takiej transakcji reprezentować musi pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 Kodeksu spółek handlowych), lub rada nadzorcza jeśli jest ustanowiona. Obowiązek powołania pełnomocnika nie stanowi jednakże nadmiernej uciążliwości, albowiem wspólnicy mogą powziąć uchwałę w tym przedmiocie bez  odbycia zgromadzenia wspólników – w trybie art. 227 § 2 Kodeksu spółek handlowych – taka uchwała nie wymaga formy aktu notarialnego.

Jedną z naszych specjalności są spółki kapitałowe kancelaria. Jeżeli mają Państwo pytania bądź wątpliwości z zakresu prawa spółek handlowych, również w temacie restrukturyzacji czy upadłości konsumenckiej - adwokaci i radcy prawni oraz cała nasza kancelaria Katowice pozostają do Państwa dyspozycji.

Czytaj też

Fundacje rodzinne 2025 – kontrowersje i zmiany w przepisach

07.01.2025
Od momentu wejścia w życie Ustawy o fundacjach rodzinnych w 2023 roku minęło już 1,5 roku a od tego czasu zarejestrowano ich już ponad 2 000. Skuteczność fundacji rodzinnej, jako narzędzia sukcesji majątkowej i ochrony aktywów, przyciągnęła w tym czasie przede…

Fundacje rodzinne i najciekawsze orzeczenia podatkowe.

04.12.2024
Fundacje rodzinne, są obecnie coraz chętniej stosowanymi w praktyce rozwiązaniami, mającymi na celu zapewnienie sprawnej sukcesji. Jest to rozwiązanie w dalszym ciągu nowe, a jednocześnie przewidujące szereg korzyści podatkowych. Jednak dorobek orzeczniczy, w tym w zakresie interpretacji indywidualnych oraz wyrok…

Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej oraz wypłat na rzecz beneficjentów w świetle ustawy.

05.11.2024
Fundacja rodzinna cieszy się dzisiaj wyjątkowym zainteresowaniem z tego powodu, że przewidziano dla niej bardzo korzystne zasady opodatkowania. Poniżej przyjrzymy się zasadom opodatkowania podatkiem CIT przychodów uzyskiwanych przez fundację rodzinną oraz podstawowym zasadom opodatkowania wypłat na rzecz beneficjentów. Krótko wspomnę także…