Do góry

REGULACJE PRAWNE POMOCNE PRZEDSIĘBIORCOM W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO ZWIĄZANEGO Z KORONAWIRUSEM (COVID-19).

16.03.2020 | Prawo w biznesie

OBAWY PRZED UTRATĄ PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ - MOŻLIWOŚCI PRAWNE NA DZIEŃ 16 MARCA 2020 ROKU.

 
                                                                                 
1. Odrocz termin płatności podatku lub rozłóż go na raty.
2. Odrocz termin płatności składek ZUS lub rozłóż je na raty.
3. Renegocjuj umowy z kontrahentami – przedłużaj terminy płatności.

 
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Można z nich skorzystać także w okresie walki z koronawirusem. Jeśli wskutek zagrożenia epidemicznego, a w jego następstwie wskutek zarówno  odgórnego ograniczenia przez państwo działalności w określonych sektorach (np. restauracje, działalności eventowa, handel), jak i wskutek mniejszego zainteresowania klientów usługami, czy produktami przedsiębiorcy, doszło do nagłego pogorszenia płynności finansowej, przedsiębiorca będzie uprawniony do skorzystania ze środków prawnych pozwalających na uzyskanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, czy umożliwiających odroczenie lub rozłożenie na raty należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozprzestrzenianie się koronawirusa, może skutkować także koniecznością rewizji relacji z kontrahentami przedsiębiorcy.
 
 

1. Odroczenie terminu zapłaty podatku, rozłożenie podatku na raty z powodu koronawirusa.
 

W sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, organ podatkowy,
na wniosek podatnika, może:
 
  1. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  2. odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  3. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
     

Wniosek należy bezwzględnie złożyć przed terminem płatności podatku.  Złożenie wniosku zasadniczo nie chroni podatnika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W praktyce jednak czynności egzekucyjne nie są prowadzone. Niewątpliwie w obliczu zagrożenia koronawirusem przedsiębiorcy mogą być uprawnieni do złożenia wniosku o odroczenie terminu zapłaty podatku, lub jego rozłożenia na raty.

 

2. Odroczenie terminu płatności składek ZUS, lub ich rozłożenie na raty z powodu koronawirusa.
 

Na podobne argumenty dotyczące koronawirusa, przedsiębiorca może się powołać, wnioskując do ZUS o odroczenie terminu płatności składek ZUS. Ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty. W takim przypadku dojdzie do zawarcia umowy, w której zostaną ustalone nowe terminy i zasady płatności składek. Również i w tym przypadku należy złożyć wniosek przed terminem płatności składek ZUS, a najpóźniej w dniu płatności składki.
 
Do odroczenia kwalifikują się składki na:
  1. ubezpieczenia społeczne;
  2. ubezpieczenie zdrowotne;
  3. Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  4. Fundusz Emerytur Pomostowych.

 

3. Relacje z kontrahentami, zmiana warunków umowy, zmiana terminów płatności z powodu COVID-19.


Jednym z najważniejszym problemów związanych z koronawirusem będzie zapewne problem z popytem i podażą na oferowane produkty czy usługi. Producenci oraz sprzedawcy mogą napotykać problemy ze zbyciem swoich towarów, a jednocześnie rosnąć będą ich zaległości wobec kontrahentów za już zrealizowane dostawy. Problemy mogą mieć także najemcy lub dzierżawcy, w zakresie płatności czynszów, ale także leasingobiorcy, czy strony stosunku zlecenia. Zagrożenie epidemiczne związane z koranawirusem może być podstawą do zmiany umowy, renegocjowania jej warunków, ustalenia nowych terminów płatności wynikających z umowy czy wystawionych faktur VAT.
 
W naszej ocenie, w obecnej sytuacji, przedsiębiorca może domagać się od kontrahenta modyfikacji stosunku umownego, w tym właśnie np. przedłużenia terminu płatności czy rozłożenia tej płatności na raty itd. w powołaniu na istniejące przepisy Kodeksu cywilnego (klauzula rebus sic stantibus).
 
Najczęściej niezbędne będzie podpisanie w tym zakresie stosownego aneksu do umowy. Trzeba pamiętać, że w przypadku braku zgody kontrahenta, przedsiębiorca będzie uprawniony do wniesienia powództwa do Sądu, w którym domagać się może zmiany sposobu wykonania swojego zobowiązania, czego druga strona umowy powinna mieć świadomość – niemniej ten kierunek uznajemy za ostateczność. Mając na uwadze powszechność problemu koronawirusa i jego wpływu na sytuację gospodarczą rekomendujemy działania zmierzające do wypracowania zgodnych porozumień regulujących wzajemne relacje handlowe.
 
W odrębnych artykułach będziemy informować w przypadku pojawienia się rozwiązań ustawowych związanych z planowanym przez Ministerstwo Rozwoju pakietem osłonowym dla przedsiębiorców.
 
 
 

Wróć
Czytaj też

Jak przekształcić prywatny podmiot leczniczy w spółkę z o.o.?

26.02.2024
Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku podmiotami leczniczymi są m.in. przedsiębiorcy zasadniczo we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej. To znaczy, że z tzw. prywatnymi podmiotami leczniczymi mamy do czynienia w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych…

Wykreślenie podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego

08.02.2024
Obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podlegają m.in. spółki, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie czy stowarzyszenia. W momencie w którym, z różnych przyczyn pojawia się dążenie do rozwiązania podmiotu uprzednio wpisanego do KRS-u, koniecznym jest podjęcie tematu wykreślenia tego podmiotu przez…

Przetwarzanie złota inwestycyjnego – aspekty podatkowe.

22.11.2023
Wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży jubilerskiej i złotniczej popularnym rodzajem czynności są transakcje związane z nabywaniem złota inwestycyjnego, a następnie jego przetwarzaniem (przerobem), np. połączeniem z innymi surowcami, przetopieniem, złomowaniem, dokonywaniem czynności prowadzących do zmiany masy, składu oraz…