Do góry

​Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 % udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Przełomowa Uchwała SN!

22.02.2024 | Aktualności

Absolutnie przełomowa uchwała Sądu Najwyższego!

Sąd Najwyższy w dniu 21 lutego 2023 roku podjął uchwałę,  w myśl której wspólników, który jest jednym z dwóch wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i posiada w tej spółce 99% udziałów – nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie przepisów o pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych). Innymi słowy wspólnik taki nie płaci składek ZUS.

Dlaczego jest to niezwykle istotne orzeczenie? Dlatego, że sądy na poziomie sądów okręgowych i apelacyjnych zasadniczo zgodnie przyjmowały, że w takich przypadkach taki większościowy wspólnik podlega składkom ZUS, tak jakby był jednoosobowym wspólnikiem w spółce z o.o. Na nic zdawały się tutaj argumenty podnoszone przez pełnomocników, że takie podejście wypacza absolutnie sens spółki z dwoma wspólnikami, jest absolutnie sprzeczne z literalną interpretacją przepisów i w istocie pozostawia organowi dowolność w ustalaniu czy wspólnik większościowy podlega składkom czy też nie – idąc tym tokiem myślenia niejednokrotnie nawet wspólnik, który ma 51% udziałów miałby decydujący wpływ na działalność spółki, mógłby decydować o kierunku tej działalności. Co więcej w takim przypadku również taki wspólnik ma możliwość decydowania o zatrudnianiu „samego siebie” w spółce i w istocie można byłoby twierdzić, że brak jest stosunku podporządkowania pomiędzy spółką a jej pracownikiem (w przypadku zatrudnienia takiego wspólnika w oparciu o umowę o pracę).

Refleksja nasuwa się w tym przypadku jedna – kropla drąży skałę a praca prawników, którzy od samego początku kwestionowali taką linię orzeczniczą przynosi efekt. Szkoda jednak że tak późno.

Uchwała trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 21 lutego 2024 r., sygn. akt III UZP 8/23 

Orzeczenie (jeszcze bez uzasadnienia) dostępne jest tutaj: » https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne_SNIOZ.aspx?ItemSID=1886-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne

​Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Wróć
Czytaj też

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową. Kolejne przekształcenie z udziałem naszego zespołu.

12.06.2024
Miło nam poinformować, że Infinity Glass, prężnie rozwijająca się firma z branży szklarskiej, przekształcił swoją formę prawną w spółkę komandytową. Dotychczas działalność prowadzona była w formie spółki cywilnej. To strategiczne posunięcie ma na celu optymalizację organizacyjną i podatkową, umożliwiając firmie…

Województwo śląskie staje się ważnym centrum rozwoju nowoczesnych technologii.

04.06.2024
W ubiegłym tygodniu radca prawny Adrian Achtelik, partner kancelarii, uczestniczył w demonstracyjnym pokazie mobilnych robotów autonomicznych (AMR) organizowanym przez Etisoft Smart Solutions Sp. z o.o., na zaproszenie prezesa zarządu Bartłomiej Lux. Wydarzenie odbyło się na terenie Diamond Business Park Gliwice,…

Radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło reprezentowała kancelarię na konferencji „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy”

27.05.2024
W dniu 24 maja 2024 roku radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło, miała przyjemność uczestniczyć w organizowanej przez Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach konferencji „Sztuczna inteligencja, odnawialne źródła energii – nowe perspektywy czy zagrożenia w środowisku pracy”, która odbyła…