Do góry

Zwrot subwencji PFR? Czy masz szansę na wygraną w sprawie?

22.05.2025 | Prawo w biznesie

W ostatnich latach, z powodu pandemii wielu przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia w ramach programów pomocowych, takich jak Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Środki te były niejednokrotnie kluczowe dla utrzymania płynności finansowej i miejsc pracy w trudnym okresie pandemii. Zwrot subwencji PFR? Czytaj w naszym najnowszym wpisie.

Polski Fundusz Rozwoju domaga się zwrotu subwencji po latach?

Niestety, jak pokazuje praktyka, w ostatnich kilku miesiącach PFR masowo kieruje wezwania do zapłaty przeciwko beneficjentom programu, domagając się zwrotu otrzymanych subwencji. Co gorsze, często podstawą tych żądań są niezwykle lakoniczne i nieweryfikowalne rekomendacje Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Przykładem może być niedawna sprawa, w której nasz Klient otrzymał nakaz zapłaty na kwotę ponad 100 tyś. zł. Kwota ta odpowiadała subwencji finansowej, wypłaconej Klientowi w ramach programu Tarcza Finansowa. Środki te, zostały przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, pomagając przetrwać kryzys wywołany pandemią.

Na czym się opiera roszczenie PFR i dlaczego budzi wątpliwości?

W analizowanej przez nas sprawie, żądanie zwrotu subwencji przez PFR opierało się na bliżej nieokreślonej, negatywnej rekomendacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Według PFR, rekomendacja ta wskazuje na rzekomo istniejące „ryzyko nadużyć”. Co znamienne, rekomendacja została zostać wydana już po udzieleniu i wypłacie subwencji.

W naszej ocenie roszczenia PFR są nietrafne i całkowicie nieuzasadnione. Przede wszystkim kluczowe jest dla nas:

  • Brak wykazania przez PFR jakichkolwiek konkretnych nieprawidłowości - roszczenie opiera się wyłącznie na ogólnej, nieweryfikowalnej informacji o "ryzyku nadużyć", wynikającej z wewnętrznej analizy organu trzeciego. PFR nie wskazuje natomiast żadnych konkretnych działań czy uchybień po stronie przedsiębiorcy, które miałyby stanowić podstawę do żądania zwrotu. Co więcej, rekomendacja CBA oparta jest na niejawnym algorytmie i danych opatrzonych klauzulą tajności, co pozbawia przedsiębiorcę możliwości jakiejkolwiek obrony i weryfikacji.
  • Retroaktywne stosowanie zmienionego Regulaminu - umowa subwencji została zawarta w 2020 roku. PFR opiera swoje roszczenie na wersji Regulaminu programu przyjętej dopiero rok później. Wersja Regulaminu obowiązująca w dacie zawarcia umowy i wypłaty subwencji nie przewidywała możliwości żądania zwrotu wypłaconych środków wyłącznie na podstawie ogólnego podejrzenia ryzyka nadużyć. Jednostronna zmiana kluczowych warunków umowy przez PFR, zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności beneficjenta, narusza zasady swobody umów i lojalności kontraktowej.

I wreszcie, zwrot subwencji PFR po ponad czterech latach, na podstawie lakonicznej „negatywnej rekomendacji” CBA, stoi w jawnej sprzeczności ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem programu (pomoc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z wprowadzonymi przez państwo ograniczeniami, wsparcie stabilności przedsiębiorstw, ochrona miejsc pracy i zapewnienie ciągłości działalności gospodarczej) i zasadami współżycia społecznego. Przedsiębiorca działał w dobrej wierze i wykorzystał środki zgodnie z celem programu, przeznaczając je na pokrycie bieżących kosztów działalności oraz utrzymanie miejsc pracy. Żądanie zwrotu w takich okolicznościach prowadzi do skutków rażąco niesprawiedliwych i krzywdzących.

Rosnący problem zwrotu subwencji PFR i coraz więcej przedsiębiorców w podobnej sytuacji

Sprawa naszego Klienta nie jest odosobniona. Zauważamy, że PFR coraz częściej występuje na drogę sądową, opierając swoje roszczenia na podobnych, wątpliwych podstawach, próbując odzyskać wypłaconą subwencję.

Często spotykaną na internetowych forach radą jest to, że w przypadku żądania zwrotu subwencji przez PFR, jedynym wyjściem jest skierowanie wniosku o rozłożenie spłaty na raty. Nic bardziej mylnego! Wniosek o rozłożenie na raty stanowi de facto uznanie roszczenia PFR za zasadne. Tymczasem, jak pokazuje powyższa argumentacja (oparta o realną sprawę sądową), istnieje wiele argumentów, które mogą doprowadzić do oddalenia powództwa PFR.

W obliczu masowych pozwów ze strony PFR o zwrot subwencji, skierowanie sprawy do sądu przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. nie oznacza automatycznej przegranej i konieczności zwrotu środków. Niezbędne jest jednak natychmiastowe działanie.

Nasza kancelaria kompleksowo wspiera przedsiębiorców w sporach z Polskim Funduszem Rozwoju – począwszy od momentu otrzymania wezwania do zapłaty, aż po reprezentację na etapie postępowania sądowego. Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew – nie zwlekaj z działaniem. Obowiązujące terminy sądowe są krótkie, a brak reakcji może prowadzić do poważnych konsekwencji.

 

Autorzy

Klaudia Czarnota
radca prawny

  • prawo pracy
  • obsługa prawna firm
  • spory cywilne
  • prawo nowych technologii

Chcesz wiedzieć więcej o naszym zespole?

Sprawdź nasz zespół tutaj…

 

Czytaj też

Przekształcenie w spółkę 2025. Dlaczego warto, korzyści podatkowe.

04.02.2025
Z dumą możemy powiedzieć, że w ramach świadczonych przez nas usług prawnych przekształciliśmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością już kilkadziesiąt podmiotów. Dotyczyło to nie tylko przekształcenia jednoosobowych przedsiębiorców w spółkę kapitałową, ale też spółek cywilnych, czy handlowych spółek osobowych. Zmiany…

Obsługa prawna firm – na czym polega, co obejmuje, jaki jest koszt?

05.10.2022
Działalność gospodarcza musi być prowadzona w zgodzie z zasadami współżycia społecznego i obowiązującymi przepisami prawa. Zwłaszcza w Polsce uczestniczenie w obrocie rynkowym nie jest pod tym względem proste, bowiem krajowe ustawodawstwo słynie z nadprodukcji prawa, którego każdego roku tworzy się…

Koszty przekształcenia JDG w spółkę z o.o. Ile kosztuje przekształcenie w spółkę? Czy warto przekształcić firmę w spółkę?

25.10.2023
Przekształcenie JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być strategicznym krokiem dla przedsiębiorców dążących do rozwoju swojego biznesu. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma swoje zalety, do których należą pełna kontrola nad przedsiębiorstwem i szybkość podejmowania decyzji. Niemniej istnieje wiele argumentów…