Do góry

Zmiana ustawy o KRS – 1 grudnia 2019 roku mija czas na aktualizację PKD!

18.10.2019 | Prawo w biznesie

REGULACJA OGÓLNA DOTYCZĄCA AKTUALIZACJI PKD W KRAJOWYM REJESTRZE SĄDOWYM.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w dniu 1 grudnia 2019 roku minie termin na zaktualizowanie danych spółki, ujawnionych w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie określenia przedmiotu działalności (PKD).
 
Stosownie do znowelizowanego Art.  40 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. następujące dane:
 
„przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy, z tym że w przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla oddziału”.
 

KOGO DOTYCZY OBOWIĄZEK AKTUALIZACJI PKD W KRAJOWYM REJESTRZE SĄDOWYM?

 
Obowiązek aktualizacji danych dotyczy spółek, które nie mają ustanowionego i/lub ujawnionego głównego przedmiotu działalności w Rejestrze Przedsiębiorców a także, które posiadają więcej niż 10 pozycji przedmiotu działalności ujawnionych w ww. rejestrze.

 
NA KIM CIĄŻY OBOWIĄZEK ZŁOŻENIA WNIOSKU AKTUALIZACYJNEGO W ZAKRESIE PKD SPÓŁKI?


Obowiązek dokonania aktualizacji ciąży na osobach uprawnionych do reprezentacji spółki.
 

JAKIE SĄ SANKCJE ZA BRAK AKTUALIZACJI PKD W KRAJOWYM REJESTRZE SĄDOWYM?


W przypadku braku aktualizacji danych KRS, sąd może z urzędu zainicjować postępowanie przymuszające w wyniku którego na członków zarządu zostanie nałożona grzywna w kwocie do 15.000,00 złotych. Co ważne permanentny brak aktualizacji danych w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkować może wielokrotnym nakładaniem grzywny na członków zarządu, do łącznej sumy 1.000.000,00 złotych.
 

JAK ZAKTUALIZOWAĆ PKD?

 
W celu dokonania aktualizacji danych spółki w zakresie PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym, należy złożyć do właściwego sądu rejestrowego wniosek na urzędowym formularzu (druk KRS-Z1 lub KRS-Z2 lub KRS-Z3 i inne). Wraz z wnioskiem należy przedłożyć załączniki, z których wynikać będzie jaki jest główny oraz pozostały przedmiot działalności spółki. Dla jasności, nie zachodzi potrzeba dokonywania zmiany umowy spółki, a co za tym idzie wizyty u notariusza, umowa spółki w zakresie przedmiotu działalności pozostaje niezmienna, nawet jeśli zawiera więcej pozycji niż te, które ujawnione są w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Niemniej niezbędnym pozostaje podjęcie przez uprawniony organ uchwały, w której to wskazany zostanie główny oraz pozostały przedmiot działalności. Co ważne, przy składaniu wniosku należy pamiętać o złożeniu dodatkowych dokumentów, zgodnie z treścią ustawy z dnia 26 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, w których to wskazane zostaną adresy do doręczeń członków zarządu oraz wspólników, o ile nie zostały wcześniej złożone do sądu rejestrowego.
 


Autorzy:
1. radca prawny Adrian Achtelik;
2. prawnik Daniel Piekarz.

Wróć
Czytaj też

Jak przekształcić prywatny podmiot leczniczy w spółkę z o.o.?

26.02.2024
Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku podmiotami leczniczymi są m.in. przedsiębiorcy zasadniczo we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej. To znaczy, że z tzw. prywatnymi podmiotami leczniczymi mamy do czynienia w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych…

Wykreślenie podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego

08.02.2024
Obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podlegają m.in. spółki, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie czy stowarzyszenia. W momencie w którym, z różnych przyczyn pojawia się dążenie do rozwiązania podmiotu uprzednio wpisanego do KRS-u, koniecznym jest podjęcie tematu wykreślenia tego podmiotu przez…

Przetwarzanie złota inwestycyjnego – aspekty podatkowe.

22.11.2023
Wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży jubilerskiej i złotniczej popularnym rodzajem czynności są transakcje związane z nabywaniem złota inwestycyjnego, a następnie jego przetwarzaniem (przerobem), np. połączeniem z innymi surowcami, przetopieniem, złomowaniem, dokonywaniem czynności prowadzących do zmiany masy, składu oraz…