Nasi Klienci, których reprezentujemy w kontrolach podatkowych, wykazują się bardzo dużą determinacją w starciu z aparatem urzędniczym. W przypadku jednego z reprezentowanych przez nas Klientów, w toku pierwszego roku działalności organ podatkowy wstrzymał zwrot ponad 600 tysięcy złotych podatku VAT w związku z realizowanymi przez niego transakcjami wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów WDT.
Klient cierpliwie czekał na zakończenie kontroli. W toku postępowania, organ kilkakrotnie przedłużał termin zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Klient nie zgodził się z jednym z takich postanowień i postanowił rozpocząć konsekwentne zaskarżanie kolejnych postanowień o przedłużeniu zwrotu VAT.
Jedno z nich właśnie ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Sąd ten podniósł, że organ podatkowy wstrzymując podatek VAT nie wykazał ważnych i istotnych powodów mających stać za zatrzymaniem zwrotu. Sąd zaznaczył, że okoliczności będące podstawą decyzji o przesunięciu terminu zwrotu podatku VAT nie mogą stanowić dla podatnika tajemnicy, a przez wzgląd na konieczność należytej kontroli instancyjnej oraz w dalszej kolejności sądowej, winny być wyłożone w postanowieniu w sposób jasny i klarowny.
Co istotne okoliczności te powinny być powołane już w postanowieniu organu podatkowego I instancji – poprawianie argumentacji przez organ administracyjny II instancji nie może tego naprawić, albowiem to – zdaniem sądu prowadziłoby do naruszenia zasady dwuinstancyjności postępowania. Klienta w toku kontroli podatkowej, reprezentuje adwokat Maciej Siwka.
Jeśli nie zgadzacie się Państwo z decyzjami urzędników i nadużywaniem przez nich prawa, zwłaszcza w toku postępowań podatkowych czy kontroli podatkowych, zachęcamy do kontaktu.