Do góry

Tarcza finansowa – wsparcie finansowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z PFR

27.04.2020 | Prawo w biznesie

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi wsparcia jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy w ramach ogłoszonej przez rząd tzw. ""tarczy finansowej"" mecenas Daria Legierska-Kowolik, z kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy prawni z Katowic, przygotowała opracowanie wyjaśniające najistotniejsze założenia.
 
Wsparcie realizowane jest przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (dalej wskazywany jako PFR) udzielane jest w ramach tzw. „tarczy finansowej”. Niniejsze opracowanie sporządzone zostało na podstawie komunikatów Rady Ministrów oraz komunikatów Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.. Ostatecznie wprowadzenie tych instrumentów, warunki udzielanego wsparcia, terminy złożenia wniosków, zależeć będą od zgody Komisji Europejskiej, która to zgoda, na dzień 27 kwietnia 2020 roku, nie została jeszcze udzielona.


I. WSPARCIE DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW - SUBWENCJE Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU (PFR)


1. Kwota subwencji z PFR:
  • 2. Część bezzwrotna subwencji z PFR:
  •  
    3. Cel przeznaczenia subwencji z PFR:
     
    4. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:


    II. WSPARCIE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW - SUBWENCJE Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU (PFR)


    1. Kwota subwencji z PFR:
     
    2. Zwrot subwencji:
     
    3. Cel przeznaczenia subwencji z PFR:
     
    4. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:


    III. WSPARCIE DLA DUŻYCH PRZEDSIĘBIORCÓW


    1. Rodzaj i kwoty wsparcia z PFR:
     
    2. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:
     
    3. Mechanizm udzielenia wsparcia
     
    UWAGA dotycząca dużych przedsiębiorców:
    Już teraz możliwe jest złożenie wstępnego wniosku za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszeniowego. Szczegółowe zasady kwalifikacji i rodzaj finansowania zostaną udostępnione po dokonanej analizie potrzeb przedsiębiorcy i jego sytuacji finansowej.
     
     
    Autor:
    Daria Legierska-Kowolik - prawnik
    Wróć
    Czytaj też

    Odpowiedzialność członka zarządu i fundacji w oparciu o art. 415 Kodeksu cywilnego

    29.08.2023
    Bezskuteczna egzekucja wierzytelności z majątku osób prawnych bądź innych podmiotów, takich jak stowarzyszenia czy fundacje, stawia często wierzycieli przed pytaniem o podstawę prawną domagania się zapłaty od członków zarządu tych podmiotów. O ile w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością…

    Odpowiedzialność zarządu w razie bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce z o.o. w świetle nowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

    23.05.2023
    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, która będąc osobą prawną, ponosi odpowiedzialność za swoje zobowiązania. Charakterystyczne dla spółki z o.o. jest to, że odpowiedzialności za długi spółki nie ponoszą jej wspólnicy i co do zasady także i członkowie…

    Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną –  krok po kroku

    10.05.2023
    O tym czy przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną jest dobrym pomysłem, decydują przede wszystkim względy ekonomiczne, związane z zamiarem pozyskania zewnętrznego finansowania od podmiotów zainteresowanych nabyciem akcji oraz kwestie związane z odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Spółka akcyjna…