Do góry

Tarcza finansowa – wsparcie finansowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z PFR

27.04.2020 | Prawo w biznesie

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi wsparcia jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy w ramach ogłoszonej przez rząd tzw. ""tarczy finansowej"" mecenas Daria Legierska-Kowolik, z kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy prawni z Katowic, przygotowała opracowanie wyjaśniające najistotniejsze założenia.
 
Wsparcie realizowane jest przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (dalej wskazywany jako PFR) udzielane jest w ramach tzw. „tarczy finansowej”. Niniejsze opracowanie sporządzone zostało na podstawie komunikatów Rady Ministrów oraz komunikatów Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.. Ostatecznie wprowadzenie tych instrumentów, warunki udzielanego wsparcia, terminy złożenia wniosków, zależeć będą od zgody Komisji Europejskiej, która to zgoda, na dzień 27 kwietnia 2020 roku, nie została jeszcze udzielona.


I. WSPARCIE DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW - SUBWENCJE Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU (PFR)


1. Kwota subwencji z PFR:
  • 2. Część bezzwrotna subwencji z PFR:
  •  
    3. Cel przeznaczenia subwencji z PFR:
     
    4. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:


    II. WSPARCIE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW - SUBWENCJE Z POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU (PFR)


    1. Kwota subwencji z PFR:
     
    2. Zwrot subwencji:
     
    3. Cel przeznaczenia subwencji z PFR:
     
    4. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:


    III. WSPARCIE DLA DUŻYCH PRZEDSIĘBIORCÓW


    1. Rodzaj i kwoty wsparcia z PFR:
     
    2. Warunki udzielenia wsparcia z PFR:
     
    3. Mechanizm udzielenia wsparcia
     
    UWAGA dotycząca dużych przedsiębiorców:
    Już teraz możliwe jest złożenie wstępnego wniosku za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszeniowego. Szczegółowe zasady kwalifikacji i rodzaj finansowania zostaną udostępnione po dokonanej analizie potrzeb przedsiębiorcy i jego sytuacji finansowej.
     
     
    Autor:
    Daria Legierska-Kowolik - prawnik
    Wróć
    Czytaj też

    Jak przekształcić prywatny podmiot leczniczy w spółkę z o.o.?

    26.02.2024
    Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku podmiotami leczniczymi są m.in. przedsiębiorcy zasadniczo we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej. To znaczy, że z tzw. prywatnymi podmiotami leczniczymi mamy do czynienia w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych…

    Wykreślenie podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego

    08.02.2024
    Obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego podlegają m.in. spółki, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielnie czy stowarzyszenia. W momencie w którym, z różnych przyczyn pojawia się dążenie do rozwiązania podmiotu uprzednio wpisanego do KRS-u, koniecznym jest podjęcie tematu wykreślenia tego podmiotu przez…

    Przetwarzanie złota inwestycyjnego – aspekty podatkowe.

    22.11.2023
    Wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w branży jubilerskiej i złotniczej popularnym rodzajem czynności są transakcje związane z nabywaniem złota inwestycyjnego, a następnie jego przetwarzaniem (przerobem), np. połączeniem z innymi surowcami, przetopieniem, złomowaniem, dokonywaniem czynności prowadzących do zmiany masy, składu oraz…