Do góry

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. bez zmiany umowy spółki.

29.01.2014 | Prawo w biznesie

W wielu przypadkach przedsiębiorcy decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczynają od stosunkowo niewielkiego kapitału zakładowego, przewidując w przyszłości jego podwyższenie czy to poprzez wkłady gotówkowe czy też wniesienie aportem nieruchomości, przedsiębiorstwa prowadzonego do tej pory w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub jego zorganizowanej części. Warto już zatem na samym początku w umowie spółki wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą zminimalizować koszty i formalności, wiążące się z dokapitalizowaniem spółki w późniejszym terminie.

Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują zasadniczo dwa sposoby podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością .  Można tego dokonać w drodze zmiany umowy spółki oraz na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki (tzw. procedura uproszczona). To pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością odbycia zgromadzenia wspólników na którym podjęta zostanie uchwała o zmianie umowy spółki, zatem z koniecznością wizyty u notariusza wszystkich wspólników spółki i poniesienia kosztów notarialnych. Koszty taksy notarialnej za sporządzenie protokołu dokumentującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki zależą od wysokości podwyższonego kapitału zakładowego i mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Procedura uproszczona jest rozwiązaniem mniej formalnym i  nie wymaga wizyty u notariusza. Dopuszczalna jest jedynie w sytuacjach, gdy z zapisów umowy spółki wynika wprost możliwość podwyższenia kapitału zakładowego do określonej kwoty w określonym terminie. Dla przykładu:

„Podwyższenie kapitału zakładowego maksymalnie do kwoty 1.000.000,00 zł (jeden milion złotych) w terminie do dnia 31.12.2020 roku (trzydziestego pierwszego grudnia dwa tysiące dwudziestego roku) nie stanowi zmiany umowy spółki.”

Warto dopilnować, aby na etapie zawiązywania spółki taki zapis pojawił się w umowie, pozwoli nam to na znaczne oszczędności i przyspieszy procedury.

W oby przypadkach podwyższenia kapitału zachodzi jednak konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), w który wynosi 0,5% kwoty podwyższonego kapitału.

Podwyższenie kapitału zakładowego w trybie art. 257§1 kodeksu spółek handlowych, na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, może nastąpić przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących (np. z 50 złotych na 500 złotych) lub ustanowienie nowych udziałów, z tym, że nowe udziały w podwyższonym kapitale mogą być objęte jedynie przez wspólników w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Ta ostatnia kwestia była przedmiotem rozbieżności tak w doktrynie jak i praktyce sądów, jednakże uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2013 roku (III CZP 57/12) wątpliwości te rozwiała. SN podsumowując dotychczasowe orzecznictwo przyjął, że przy uproszczonym podwyższeniu kapitału zakładowego – poprzez ustanowienie nowych udziałów – nowe udziały mogą przypaść jedynie dotychczasowym wspólnikom i to tylko proporcjonalnie do ich dotychczasowych udziałów. Nie jest zatem w tym trybie dopuszczalne dokapitalizowanie spółki przez nowego inwestora, w takim przypadku niezbędna będzie zmiana umowy spółki.

Na koniec szybkie porównanie:

I. Podwyższenie kapitału zakładowego
w sp. z o.o. na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki
II. Podwyższenie kapitału zakładowego
w sp. z o.o. w drodze zmiany umowy spółki
  1. Uchwała wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego (zwykła forma pisemna)
  2. Oświadczenia wspólników o objęciu udziałów (zwykła forma pisemna)
  3. Umowa przeniesienia własności  aportu (w przypadku wkładu niepieniężnego, np. maszyn, urządzeń, przedsiębiorstwa – zwykła forma pisemna,  a w przypadku nieruchomości  - forma aktu notarialnego)
  4. Oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu wkładów na podwyższony kapitał przez wszystkich wspólników (zwykła forma pisemna)
  5. Zgłoszenie zmian do KRS
  1. Uchwała wspólników o zmianie umowy spółki (protokół Zgromadzenia Wspólników  w formie aktu notarialnego)
  2. Oświadczenia wspólników o objęciu udziałów (w formie aktu notarialnego)
  3. Umowa przeniesienia własności  aportu (w przypadku wkładu niepieniężnego, np. maszyn, urządzeń, przedsiębiorstwa – zwykła forma pisemna,  a w przypadku nieruchomości  - forma aktu notarialnego)
  4. Oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu wkładów (zwykła forma pisemna)
  5. Zgłoszenie zmian do KRS
Czytaj też

Fundacje rodzinne 2025 – kontrowersje i zmiany w przepisach

07.01.2025
Od momentu wejścia w życie Ustawy o fundacjach rodzinnych w 2023 roku minęło już 1,5 roku a od tego czasu zarejestrowano ich już ponad 2 000. Skuteczność fundacji rodzinnej, jako narzędzia sukcesji majątkowej i ochrony aktywów, przyciągnęła w tym czasie przede…

Fundacje rodzinne i najciekawsze orzeczenia podatkowe.

04.12.2024
Fundacje rodzinne, są obecnie coraz chętniej stosowanymi w praktyce rozwiązaniami, mającymi na celu zapewnienie sprawnej sukcesji. Jest to rozwiązanie w dalszym ciągu nowe, a jednocześnie przewidujące szereg korzyści podatkowych. Jednak dorobek orzeczniczy, w tym w zakresie interpretacji indywidualnych oraz wyrok…

Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej oraz wypłat na rzecz beneficjentów w świetle ustawy.

05.11.2024
Fundacja rodzinna cieszy się dzisiaj wyjątkowym zainteresowaniem z tego powodu, że przewidziano dla niej bardzo korzystne zasady opodatkowania. Poniżej przyjrzymy się zasadom opodatkowania podatkiem CIT przychodów uzyskiwanych przez fundację rodzinną oraz podstawowym zasadom opodatkowania wypłat na rzecz beneficjentów. Krótko wspomnę także…