W wielu przypadkach przedsiębiorcy decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczynają od stosunkowo niewielkiego kapitału zakładowego, przewidując w przyszłości jego podwyższenie czy to poprzez wkłady gotówkowe czy też wniesienie aportem nieruchomości, przedsiębiorstwa prowadzonego do tej pory w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub jego zorganizowanej części. Warto już zatem na samym początku w umowie spółki wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą zminimalizować koszty i formalności, wiążące się z dokapitalizowaniem spółki w późniejszym terminie.
Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki z o.o.?Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują zasadniczo dwa sposoby podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością . Można tego dokonać w drodze zmiany umowy spółki oraz na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki (tzw. procedura uproszczona). To pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością odbycia zgromadzenia wspólników na którym podjęta zostanie uchwała o zmianie umowy spółki, zatem z koniecznością wizyty u notariusza wszystkich wspólników spółki i poniesienia kosztów notarialnych. Koszty taksy notarialnej za sporządzenie protokołu dokumentującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki zależą od wysokości podwyższonego kapitału zakładowego i mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Procedura uproszczona jest rozwiązaniem mniej formalnym i nie wymaga wizyty u notariusza. Dopuszczalna jest jedynie w sytuacjach, gdy z zapisów umowy spółki wynika wprost możliwość podwyższenia kapitału zakładowego do określonej kwoty w określonym terminie. Dla przykładu:
„Podwyższenie kapitału zakładowego maksymalnie do kwoty 1.000.000,00 zł (jeden milion złotych) w terminie do dnia 31.12.2020 roku (trzydziestego pierwszego grudnia dwa tysiące dwudziestego roku) nie stanowi zmiany umowy spółki.”
Warto dopilnować, aby na etapie zawiązywania spółki taki zapis pojawił się w umowie, pozwoli nam to na znaczne oszczędności i przyspieszy procedury.
W oby przypadkach podwyższenia kapitału zachodzi jednak konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), w który wynosi 0,5% kwoty podwyższonego kapitału.
Podwyższenie kapitału zakładowego w trybie art. 257§1 kodeksu spółek handlowych, na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, może nastąpić przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących (np. z 50 złotych na 500 złotych) lub ustanowienie nowych udziałów, z tym, że nowe udziały w podwyższonym kapitale mogą być objęte jedynie przez wspólników w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. Ta ostatnia kwestia była przedmiotem rozbieżności tak w doktrynie jak i praktyce sądów, jednakże uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2013 roku (III CZP 57/12) wątpliwości te rozwiała. SN podsumowując dotychczasowe orzecznictwo przyjął, że przy uproszczonym podwyższeniu kapitału zakładowego – poprzez ustanowienie nowych udziałów – nowe udziały mogą przypaść jedynie dotychczasowym wspólnikom i to tylko proporcjonalnie do ich dotychczasowych udziałów. Nie jest zatem w tym trybie dopuszczalne dokapitalizowanie spółki przez nowego inwestora, w takim przypadku niezbędna będzie zmiana umowy spółki.
Na koniec szybkie porównanie:
I. Podwyższenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki | II. Podwyższenie kapitału zakładowego w sp. z o.o. w drodze zmiany umowy spółki |
|
|