Do góry

OGRANICZENIE WYSOKOŚCI MAKSYMALNYCH POZAODSETKOWYCH KOSZTÓW KREDYTU (MPKK) – ZMIANY WPROWADZONE W TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

08.04.2020 | Prawo w biznesie

Tarcza antykryzysowa wprowadziła przepisy odnoszące się do działalności podmiotów udzielających kredytów i pożyczek na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, co za tym idzie dotyczą one także firm pożyczkowych. Największe firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek, w tym pożyczek online, wstrzymały udzielanie nowych pożyczek lub zapowiadają wycofanie się z rynku.
 

Jakie zmiany wpływające na działalność firm pożyczkowych wprowadzono przy okazji uchwalania tzw. „Tarczy Antykryzysowej”? Czy to koniec firm pożyczkowych?

 

I. Ograniczenie wysokości maksymalnych pozaodsetkowych  kosztów kredytu (MPKK) w umowie kredytu konsumenckiego (pożyczki konsumenckiej).


Tarcza wprowadza drakońskie ograniczenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych kosztów kredytu w porównaniu do obecnie obowiązującego wzoru. Ponadto jest to też rozwiązanie bardziej rygorystyczne niż było planowane w projekcie ustawy antylichwiarskiej, która utknęła w Sejmie w 2019 roku.
 
Wcześniej:
MPKK ≤(K x 25%)+(K x    n/R  x 30%) 
MPKK – maksymalnie pozaodsetkowe koszty kredytu
K – całkowita kwota kredytu
n – okres spłaty w dniach
R – liczba dni w roku
 
Obecnie tarcza wprowadza następujące rozwiązania:
a. dla kredytów o okresie spłaty 30 dni
i dłuższym:
 MPKK ≤(K x 15%)+(K x    n/R  x 6%)
b. dla kredytów o okresie spłaty krótszym niż 30 dni:
MPKK ≤K x 5%
 
Ponadto tarcza wprowadza ogólne ograniczenie, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie mogą przekraczać 45% całkowitej kwoty kredytu. Tym samym udzielanie pożyczek konsumenckich staje się praktycznie nieopłacalne.
 
Co więcej tarcza antykryzysowa wprowadza też regulację, zgodnie z którą koszty pozaodsetkowe kredytu konsumenckiego, wynikające z umowy o kredyt konsumencki nie należą się w cześć przekraczającej powyższe ograniczenia. Wydaje się, iż odnosi się to już do umów zawartych przed wejściem w życie tarczy, które przewidywały większe koszty pozaodsetkowe.
 

II. Udzielanie kolejnego kredytu konsumenckiego/pożyczki – zmiany w Tarczy Antykryzysowej.

 
Tarcza antykryzysowa wprowadza także regulacje dotyczące sposobu obliczania MPKK  (maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu)  przy kolejnych kredytach/pożyczkach. Mianowicie, jeżeli kredytodawca udzieli w terminie 120 dni od wypłaty pierwszego kredytu kolejnego kredytu/pożyczki konsumentowi, który nie dokonał pełnej spłaty poprzedniego, to
a. całkowitą kwotę kredytu dla celów obliczenia MPKK (maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu) stanowi kwota pierwszego kredytu;
b. pozaodsetkowe koszty kredytu obejmują sumę pozaodsetkowych kosztów wszystkich kredytów i pożyczek udzielonych w tym okresie.
 

III. Naruszenie obostrzeń – wysokie kary, które może nałożyć UOKiK.

 
Naruszenie ograniczeń związanych z udzielaniem kredytów konsumenckich i pożyczek opisanych w pkt I i II może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Oznacza to, iż w przypadku gdyby UOKiK powziął informację o stosowaniu przez kredytodawcę (firmę pożyczkową) wyższych stawek kosztów pozaodsetkowych w drodze stosowanego postępowania może wydać decyzję nakazującą zaprzestanie takiego działania. Ponadto w razie stwierdzenia takich naruszeń może nałożyć karę do 10% obrotu za rok poprzedzający rok nałożenia kary, a jeśli przedsiębiorca nie uzyskał obrotu ponad 100 000 euro, bierze pod uwagę średni przychód z 3 poprzednich lat. Kara może zostać nałożona także na osobę zarządzającą.
 

IV. Okres obowiązywania.

Przepisy wprowadzające obniżone MPKK  (maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu)  tracą moc po roku od dnia wejścia w życie ustawy czyli 1 kwietnia 2021 roku.  Po tym terminie kredytodawca / firma pożyczkowa może dalej stosować stawki MPKK  (maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu) zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.
 
 
 
Autorzy:
1. Aplikant adwokacki Tomasz Grot
2. Radca prawny Adrian Achtelik
 

 

Czytaj też

Zaliczenie zysku spółki do kosztów uzyskania przychodu?

17.04.2025
Obecny termin sporządzania sprawozdań finansowych i składania zeznań podatkowych przez podmiotowy opodatkowane podatkiem CIT to dobry moment, aby przypomnieć o możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zysku w części, w jakiej przekazana została ona na kapitał zapasowy spółki. Art.…

Przekształcenie w spółkę 2025. Dlaczego warto, korzyści podatkowe.

04.02.2025
Z dumą możemy powiedzieć, że w ramach świadczonych przez nas usług prawnych przekształciliśmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością już kilkadziesiąt podmiotów. Dotyczyło to nie tylko przekształcenia jednoosobowych przedsiębiorców w spółkę kapitałową, ale też spółek cywilnych, czy handlowych spółek osobowych. Zmiany…

Fundacje rodzinne 2025 – kontrowersje i zmiany w przepisach

07.01.2025
Od momentu wejścia w życie Ustawy o fundacjach rodzinnych w 2023 roku minęło już 1,5 roku a od tego czasu zarejestrowano ich już ponad 2 000. Skuteczność fundacji rodzinnej, jako narzędzia sukcesji majątkowej i ochrony aktywów, przyciągnęła w tym czasie przede…