Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Kancelarii wniesione w imieniu naszego Klienta i nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, w tym unieważnienie odrzucenia ofert odwołującego i powtórzenie czynności badania i oceny odwołującego.
Prawnicy Kancelarii z sukcesem reprezentowali Klienta w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą w sprawie dotyczącej przetargu na sprawowanie nadzoru i zarządzanie inwestycją dotyczącą budowy obwodnicy w Województwie Świętokrzyskim.
W postępowaniu wpłynęło łącznie 9 ofert, przy czym oferty kilku wykonawców, w tym naszego Klienta, zostały odrzucone.
Oś sporu koncentrowała się wokół ustalenia, czy w przypadku określenia wynagrodzenia ryczałtowego za realizację usług oraz określenia w SWZ, że przy obliczeniu ceny należy uwzględnić ryzyko wydłużenia czasu umowy w związku z wydłużenie realizacji inwestycji budowlanej o okres do 10 miesięcy, obliguje to wykonawców do takiego określenia ceny, jakby wydłużenie realizacji umowy było zdarzeniem pewnym. Klient uznał, że nie.
KIO podzieliła naszą argumentację, zgodnie z którą takie sformułowanie użyte w SWZ pozostawia wykonawcom dowolność w określeniu stopnia ryzyka wydłużenia kontraktu – i tym samym określeniu wpływu, jaki te hipotetyczne wydłużenie będzie wywierać na ostateczną cenę. Tym samym, jeden wykonawca może oszacować ryzyko na poziomie 0%, a inny na poziomie 100% i nie można uznać, aby odmienne sposoby oszacowania tego ryzyka i jego wpływu na cenę skutkować mogły obligatoryjnym odrzuceniem ofert.
Dzięki rozstrzygnięciu KIO, w ramach ponownej oceny ofert przez zamawiającego, nasz klient uzyska szansę na zawarcie umowy dotyczącej tej inwestycji.
Chcesz wiedzieć więcej o naszych specjalizacjach?
Dowiedz się więcej » https://asiw.pl/klienci-biznesowi/prawo-zamowien-publicznych/