Do góry

Jak zarejestrować znak towarowy EUIPO – instrukcja dla pełnomocników.

23.03.2023 | Prawo w biznesie

Pełnomocnikiem przed EUIPO, czyli Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, może być ten, kto jest uprawniony do występowania przed Urzędem Państwa Członkowskiego UE – czyli w przypadku Polski będzie to adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy. Posiadanie, któregoś z tych tytułów daje możliwość założenia konta dla pełnomocnika, będącego prawnikiem, działającym na rzecz stowarzyszenia/kancelarii lub w imieniu własnym na stronie internetowej. Więcej o rejestracji znaków towarowych pisaliśmy już wcześniej, tutaj.

Spis treści.

  1. Założenie konta dla zawodowego pełnomocnika, który nie jest wpisany na listę zawodowych pełnomocników EUIPO
  2. Procedura wpisu na listę zawodowych pełnomocników EUIP
  3. Wpis na listę zawodowych pełnomocników EUIPO

Założenie konta dla zawodowego pełnomocnika, który nie jest wpisany na listę zawodowych pełnomocników EUIPO

Na ww. stronie internetowej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wypełnia się formularz rejestracyjny, który jest dosyć prosty. Niektóre jednak rzeczy mogą sprawiać trudność a należą do nich:

Procedura wpisu na listę zawodowych pełnomocników EUIPO

Można też ubiegać się o wpisanie na listę zawodowych pełnomocników przed EUIPO, choć nie jest to preferowane przez Urząd dla pełnomocników posiadających już uprawnienie do występowania przed Urzędem przez EUIPO.

W pierwszej kolejności, należy wystosować wniosek o wydanie zaświadczenia do Urzędu Patentowego RP o posiadanych uprawnieniach na terytorium RP do występowania jako profesjonalny pełnomocnik w sprawach dotyczących znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych (nie ma oficjalnego formularza), wniosek musi zawierać:

Wpis na listę zawodowych pełnomocników EUIPO

Po uzyskaniu zaświadczenia z Urzędu Patentowego RP występuje się do EUIPO o wpis na listę zawodowych pełnomocników (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy), posługując się drukiem zapewnionym przez Urząd.

Po wypełnieniu pierwszej strony wniosku, dotyczącej podstawowych danych, na drugiej stronie zaznaczyć należy:

Tak przygotowany wniosek wraz zaświadczeniem z UPRP wysłać należy się pod adres: Avenida de Europa, 4, 03008 Alicante, Hiszpania.

Zrobić to można bądź poprzez swoje konto à User Area à Wiadomości à Działania à Communication back-up, wtedy już po uzyskaniu zaświadczenia z UPRP (krok 1) istnieje możliwość stworzenia konta przeznaczonego dla zawodowego pełnomocnika i stamtąd wysłać wniosek wraz z zaświadczeniem z UPRP.

Po uzyskaniu wpisu na listę (gdy wybieramy drogę tradycyjną), istnieje możliwość założenia konta przeznaczone dla zawodowego pełnomocnika EUIPO, nie jest to problem jeżeli w oparciu o te same dane założono konto dla prawnika działającego na rzecz stowarzyszenia/ kancelarii lub w imieniu własnym, gdyż inna musi być jedynie nazwa użytkownika – nie ma więc problemu by było to samo imię i nazwisko czy adres e-mail.


Kancelaria Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni w ramach kompleksowej obsługi prawnej świadczy również usługi prawne z zakresu prawa własności intelektualnej. Adwokaci i Radcy prawni naszej kancelarii prawnej wpisanie są na listę zawodowych pełnomocników EUIPO i reprezentują klientów w toku procedur związanych z rejestrowaniem unijnych znaków towarowych, a także w toku postępowań sprzeciwowych – w przypadku naruszania lub prób naruszania prawa do znaku towarowego przez konkurencję.

Wróć

Autorzy

Adrian Achtelik
radca prawny

  • kompleksowa obsługa prawna Klientów biznesowych
  • spółki prawa handlowego, przekształcenia, przejęcia, połączenia spółek
  • analizy stanu prawnego nieruchomości, umów inwestycyjnych, umów sprzedaży, umów związanych z korzystaniem z nieruchomości a także umów o roboty budowlane
  • prowadzenie wybranych spraw o odszkodowanie i zadośćuczynienie

Chcesz wiedzieć więcej o naszym zespole?

Sprawdź nasz zespół tutaj…

Martyna Piech
aplikant radcowski

  • obsługa prawna firm
  • spory cywilne
  • sprawy o odszkodowania

Chcesz wiedzieć więcej o naszym zespole?

Sprawdź nasz zespół tutaj…

 

Czytaj też

Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej (EUIPO) – krok po kroku

24.02.2023
Nie ulega wątpliwości, że rozpoznawalny znak towarowy odpowiada za sukces danej marki, czy linii produktów oraz usług. Warto zatem zadbać, już na etapie planowania strategii marketingowej, o odpowiednie zabezpieczenie prawa do znaku towarowego i zweryfikowanie, czy aby na pewno nasz…

Pomoc prawna przy przekształcaniu spółki komandytowej w spółkę z o.o. – krok po kroku

23.09.2022
Spis treści: Spółka komandytowa, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – różnice Czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. to dobry pomysł – jakie powody za tym przemawiają? Przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – procedura Plan przekształcenia…

Estoński CIT – ryczałt od dochodów spółek

15.03.2022
Podsumowanie regulacji o tzw. estońskim CIT. Estoński CIT został uregulowany w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Tzw. estoński CIT – czyli ryczałt od dochodów spółek – zakłada odejście od zasady,…