Fundacja rodzinna jest podmiotem, który
pozwoli zabezpieczyć Twój majątek i umożliwi
jego pomnażanie
Co więcej jest znakomitym narzędziem optymalizacji podatkowej i daje prawne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo na lata, którego przedsiębiorcy długo poszukiwali. Przedsiębiorco skorzystaj z tej możliwości!
Dzięki stworzeniu fundacji rodzinnej oddzielasz majątek firmowy od tego, który wypracowałeś przez lata.
Majątek staje się bezpieczny i nawet mimo problemów finansowych w firmie, majątek ten będzie zabezpieczony na przyszłość i chroniony przed egzekucją. Co ważne, majątek fundacji rodzinnej nie będzie podlegał podziałowi w przypadku Twojej śmierci, pomiędzy Twoich spadkobierców. Będzie on bowiem należał do fundacji.
Dzięki fundacji rodzinnej możesz obserwować biznes z boku.
Masz jednocześnie szeroko rozbudowane możliwości wpływu na kształt funkcjonowanie, działalność fundacji rodzinnej. Jednym słowem możesz ją realnie sterować. Możesz określić cel fundacji, zakres jej działalności, wartość i rodzaj majątku jaki będzie stanowił wkład do fundacji. Wkładem natomiast mogą być pieniądze, nieruchomości, ruchomości lub prawa. To Ty – w statucie fundacji określasz zakres swoich uprawnień.
Określasz krąg beneficjentów, którzy będą mogli korzystać z benefitów związanych z funkcjonowaniem fundacji.
Tymi benefitami będą najczęściej środki pieniężne jakie sama fundacja rodzina, czy też rzeczy włożone do niej jako wkład, będą generować. To także Ty jako fundator możesz być beneficjentem. Ty określasz w statucie formę, czas i sposób korzystania z benefitów fundacji przez beneficjentów.
Fundacja może prowadzić, w zakresie określonym w ustawie, działalność gospodarczą.
Działalność ta to przykładowo: wynajmowanie nieruchomości, wynajmowanie ruchomości, dzierżawa nieruchomości itd. Fundacja może udzielać pożyczek spółkom, w których jest udziałowcem, ale także beneficjentom. Fundacja może przystąpić do spółki handlowej, do funduszu inwestycyjnego albo spółdzielni.
Fundacja rodzinna przy określonej konstrukcji jest bardzo dobrym narzędziem dla optymalizacji podatkowej.
Sama fundacja prowadząc działalność określoną w ustawie nie zapłaci podatku. Wniesienie wkładów do fundacji nie jest opodatkowane. W istocie dochód fundacji będzie opodatkowany dopiero w momencie wypłaty środków beneficjentowi, czyli np. fundatorowi lub innym wskazanym osobom.
Fundacja rodzina – ile czasu trwa rejestracja?
Rejestracja fundacji rodzinnej w Polsce zazwyczaj trwa kilka tygodni, w zależności od złożoności procedur i stopnia skomplikowania planowanej struktury. Pierwszym krokiem jest przygotowanie aktu założycielskiego, który musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Następnie fundacja musi zostać wpisana do rejestru fundacji rodzinnych. Czas oczekiwania na wpis może wynosić kilka tygodni, choć procedura może się wydłużyć w przypadku braków formalnych lub innych komplikacji. Warto również uwzględnić czas na przygotowanie dokumentów i ewentualne poprawki.
Fundacja rodzinna – korzyści podatkowe?
Jakie są organy fundacji?
Kto może być beneficjentem fundacji?
Zaletą fundacji rodzinnej jest to, że jej beneficjentem może zostać nie tylko fundator albo fundatorzy (i osoby bliskie), ale także każda osoba fizyczna, np. osoby zarządzające spółkami, podczas gdy udziały tych spółek (lub akcje) mogą być przedmiotem wkładu do fundacji.
Kto może założyć fundacje i być jej fundatorem?
Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna. Fundator może być jednocześnie beneficjentem fundacji. Fundator nie może zbywać swoich prawa i obowiązków. Statut może jednak przewidywać, że fundator upoważni inną osobę do realizację przysługujących mu uprawnień.
Czym jest statut w fundacji rodzinnej?
Statut to niezwykle istotny dokument w fundacji rodzinnej.
Jeśli chodzi o minimum jego regulacji to powinien on zawierać co najmniej: