Do góry
Fundacja rodzinna – bezpieczna przystań dla Twojego majątku.

Kompleksowe wsparcie
w zakładaniu i optymalizacji
fundacji rodzinnej

Czym jest fundacja rodzinna?

Fundacja rodzinna jest podmiotem, który
pozwoli zabezpieczyć Twój majątek i umożliwi
jego pomnażanie

Co więcej jest znakomitym narzędziem optymalizacji podatkowej i daje prawne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo na lata, którego przedsiębiorcy długo poszukiwali. Przedsiębiorco skorzystaj z tej możliwości!

Fundacja rodzinna, dlaczego warto?
5 najważniejszych plusów fundacji rodzinnej

Dzięki stworzeniu fundacji rodzinnej oddzielasz majątek firmowy od tego, który wypracowałeś przez lata.

Majątek staje się bezpieczny i nawet mimo problemów finansowych w firmie, majątek ten będzie zabezpieczony na przyszłość i chroniony przed egzekucją. Co ważne, majątek fundacji rodzinnej nie będzie podlegał podziałowi w przypadku Twojej śmierci, pomiędzy Twoich spadkobierców.  Będzie on bowiem należał do fundacji.

Dzięki fundacji rodzinnej możesz obserwować biznes z boku.

Masz jednocześnie szeroko rozbudowane możliwości wpływu na kształt funkcjonowanie, działalność fundacji rodzinnej. Jednym słowem możesz ją realnie sterować. Możesz określić cel fundacji, zakres jej działalności, wartość i rodzaj majątku jaki będzie stanowił wkład do fundacji. Wkładem natomiast mogą być pieniądze, nieruchomości, ruchomości lub prawa. To Ty – w statucie fundacji określasz zakres swoich uprawnień.

Określasz krąg beneficjentów, którzy będą mogli korzystać z benefitów związanych z funkcjonowaniem fundacji.

Tymi benefitami będą najczęściej środki pieniężne jakie sama fundacja rodzina, czy też rzeczy włożone do niej jako wkład, będą generować. To także Ty jako fundator możesz być beneficjentem. Ty określasz w statucie formę, czas i sposób korzystania z benefitów fundacji przez beneficjentów.

Fundacja może prowadzić, w zakresie określonym w ustawie, działalność gospodarczą.

Działalność ta to przykładowo: wynajmowanie nieruchomości, wynajmowanie ruchomości, dzierżawa nieruchomości itd. Fundacja może udzielać pożyczek spółkom, w których jest udziałowcem, ale także beneficjentom. Fundacja może przystąpić do spółki handlowej, do funduszu inwestycyjnego albo spółdzielni.

Fundacja rodzinna przy określonej konstrukcji jest bardzo dobrym narzędziem dla optymalizacji podatkowej.

Sama fundacja prowadząc działalność określoną w ustawie nie zapłaci podatku. Wniesienie wkładów do fundacji nie jest opodatkowane. W istocie dochód fundacji będzie opodatkowany  dopiero w momencie wypłaty środków beneficjentowi, czyli np. fundatorowi lub innym wskazanym osobom.

Proces zakładania fundacji rodzinnej

W jaki sposób powołać do życia fundację?

Krok 1
Fundator, lub też fundatorzy składają oświadczenie w formie aktu notarialnego, lub w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. W tym samym akcie notarialnym fundator ustala statut fundacji, w którym określa się zasady funkcjonowania fundacji. Statut to absolutnie podstawowy dokument dla funkcjonowania fundacji, który określa cel, beneficjentów, rodzaj działalności, uprawnienia beneficjentów, uprawnienia fundatora czy fundatorów.
Krok 2
W statucie ustanawia się także organy fundacji. W ramach organów obligatoryjnych trzeba wyróżnić zarząd fundacji oraz zgromadzenie beneficjentów. Co do zasady, fakultatywnym organem fundacji rodzinnej jest rada nadzorcza. Można w skrócie powiedzieć, że zarząd prowadzi sprawy fundacji i reprezentuje ja na zewnątrz na wzór zarządu w spółce handlowej.  Organem obligatoryjnym jest także zgromadzenie beneficjentów.
Krok 3
Fundator lub fundatorzy wnoszą do fundacji wkład. Wkładem mogą być nieruchomości, ruchomości, prawa lub po prostu środki pieniężne. Co ważne wartość tych składników powinna być niemniejsza niż 100 tysięcy złotych. Wkład ten stanowić będzie majątek fundacji, który ma generować dla niej i dalej – beneficjentów, zyski.
Krok 4
Ostatnim elementem jest zarejestrowanie fundacji w Sądzie Okręgowym. Sądem wyznaczonym do rejestracji fundacji rodzinnych jest wyłącznie Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. To jedyny Sąd powołany do rejestracji tego rodzaju podmiotów. Pomoc prawna w założeniu Fundacji Katowice – skontaktuj się z nami.
Uwaga!
Statut fundacji to jeden z najważniejszych dokumentów w fundacji rodzinnej. Zadbaj o jego poprawny kształt!
Fundacja rodzinna kancelaria Katowice

Dlaczego warto podjąć z nami współpracę?

Doświadczenie
Jesteśmy doświadczonymi prawnikami specjalizującymi się w obsłudze prawnej firm i biznesu. Mamy za sobą setki stworzonych oraz przekształconych podmiotów gospodarczych o różnej formie prawnej, od spółek handlowych i ich holdingów, fundacji, fundacji rodzinnych
i innych. Fundacja rodzinna i pomoc prawna? Skontaktuj się z nami.
Kompetencje i wiedza
Zadaniem fachowca jest nie jest tylko wykonanie zleconego mu zadania. W naszej opinii rolą prawnika, adwokata lub radcy prawnego jest także dostarczać rozwiązań, które będą przydatne a przede wszystkim dobrze skrojone dla potrzeb Klienta. Ekspercka pomoc 
w założeniu fundacji rodzinnej i pomoc prawnika – możesz na nas liczyć.
Znajomość realiów biznesowych
Rzeczywistość biznesowa może zaskoczyć nawet wytrawnych graczy. Dotycz to nie tylko osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ale także zawiadujących firmami o rozbudowanej strukturze.  Fundacja rodzinna, w zależności od sytuacji może być podmiotem wręcz  niezbędnym w toku optymalizacji ryzyka biznesowego. Przedsiębiorcy potrzebowali bezpiecznej przystani dla swojego majątku 
i dzisiaj nie tylko można ale nawet trzeba korzystać z tej możliwości.
Szybkość działania i zasięg
Kancelaria mieści się w Katowicach, choć współpracujemy z Klientami z obszaru całej Polski. Wiemy przy tym, że 
w biznesie tempo podejmowania działań oraz jasne 
i przejrzyste komunikaty to rzeczy często najważniejsze. Jednocześnie przy dzisiejszych formach komunikacji odległość siedziby naszych Klientów i Kancelarii nie stanowi żadnej przeszkody.
Fundacje rodzinne

Ekspercka pomoc prawna Katowice,
skontaktuj się z nami już dziś.

    Blog

    Sprawdź nasze najnowsze artykuły

    FAQ
    Najczęściej
    zadawane pytania dotyczące
    fundacji rodzinnej

    Fundacja rodzina – ile czasu trwa rejestracja?

    Rejestracja fundacji rodzinnej w Polsce zazwyczaj trwa kilka tygodni, w zależności od złożoności procedur i stopnia skomplikowania planowanej struktury. Pierwszym krokiem jest przygotowanie aktu założycielskiego, który musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Następnie fundacja musi zostać wpisana do rejestru fundacji rodzinnych. Czas oczekiwania na wpis  może wynosić kilka tygodni, choć procedura może się wydłużyć w przypadku braków formalnych lub innych komplikacji. Warto również uwzględnić czas na przygotowanie dokumentów i ewentualne poprawki.

    Fundacja rodzinna – korzyści podatkowe?

    Fundacja rodzinna oferuje kilka korzyści podatkowych, które mogą być atrakcyjne dla osób planujących przekazanie majątku kolejnym pokoleniom. Przede wszystkim dochody uzyskiwane przez fundację rodzinną, takie jak zyski z inwestycji czy nieruchomości, mogą być opodatkowane korzystniejszymi stawkami niż te, które obowiązują osoby fizyczne. Co więcej, fundacja rodzinna pozwala na uniknięcie podatku od spadków i darowizn przy przekazywaniu majątku najbliższym członkom rodziny. Dzięki temu, fundacja rodzinna może być skutecznym narzędziem do długoterminowego planowania sukcesji majątkowej i minimalizowania obciążeń podatkowych.

    Jakie są organy fundacji?

    Fundacja rodzinna posiada kilka kluczowych organów, które odpowiadają za jej funkcjonowanie i zarządzanie. Najważniejszym organem jest zarząd, który odpowiada za bieżące zarządzanie majątkiem fundacji oraz realizację jej celów. Zarząd podejmuje decyzje dotyczące inwestycji, dystrybucji środków oraz innych kwestii operacyjnych.

    Kolejnym istotnym organem jest zgromadzenie beneficjentów, czyli osób, które mają prawo do korzyści wynikających z fundacji. Zgromadzenie to może mieć wpływ na strategiczne decyzje fundacji, takie jak zmiana celów fundacji czy składu zarządu. W fundacjach rodzinnych często powoływany jest również nadzór, czyli organ kontrolny, który monitoruje działania zarządu, dbając o zgodność z prawem oraz interesem fundatorów i beneficjentów.

    W zależności od wewnętrznych regulacji fundacji, można także powołać inne, dodatkowe organy, które wspierają sprawne zarządzanie, jak np. rady doradcze lub komisje rewizyjne.

    Kto może być beneficjentem fundacji?

    Zaletą fundacji rodzinnej jest to, że jej beneficjentem może zostać nie tylko fundator albo fundatorzy (i osoby bliskie), ale także każda osoba fizyczna, np. osoby zarządzające spółkami, podczas gdy udziały tych spółek (lub akcje) mogą być przedmiotem wkładu do fundacji.

    Kto może założyć fundacje i być jej fundatorem?

    Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna. Fundator może być jednocześnie beneficjentem fundacji. Fundator nie może zbywać swoich prawa i obowiązków. Statut może jednak przewidywać, że fundator upoważni inną osobę do realizację przysługujących mu uprawnień.

    Czym jest statut w fundacji rodzinnej?

    Statut to niezwykle istotny dokument w fundacji rodzinnej.

    Jeśli chodzi o minimum jego regulacji to powinien on zawierać co najmniej:

    1. nazwę fundacji rodzinnej,
    2. siedzibę fundacji rodzinnej,
    3. szczegółowy cel fundacji rodzinnej,
    4. beneficjenta oraz zakres przysługujących beneficjentowi uprawnień,
    5. czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony,
    6. wartość funduszu założycielskiego,
    7. zasady ewentualnej zmiany statutu.